Geotextilie je dle normy EN ISO 10318 definována jako plošný, propustný, polymerní nebo přírodní textilní materiál používaný ve styku se zeminou nebo jinými materiály při zemních a stavebních pracích. Geotextilie má separační, výztužnou, filtrační, drenážní nebo ochrannou funkci a představuje nejvíce používaný geosyntetický materiál ve stavebnictví.
Existuje mnoho druhu geotextilií v závislosti na použitém polymeru pro výrobu (popřípadě jeho kombinací) a způsobu výroby.
Dle způsobu výroby dělíme textilie na tkané a netkané, ve výjimečných případech se používají také textilie pletené. Geotextilie mohou být vyrobeny z polymerních vláken z polypropylenu (PP), polyesteru (PES) skelných vláken a různých kombinací těchto materiálů. Existují také geotextilie z přírodních (kokosových nebo jutových) vláken.
Netkané PES geotextilie je vyráběná technologií vpichování polyesterového vlákna. Plošná hmotnost geotextilie je od 200 do 1200g/m2.
Netkané PP geotextilie je vyráběná technologií vpichování ze 100% polypropylenového vlákna. Plošná hmotnost geotextilie je od 100 do 1200g/m2 . Tyto netkané PP geotextilie mají vynikajícím mechanické vlastnosti materiálu, kombinují vodopropustnost se skvělou schopností zadržovat zrna zemin.
Tkaná PP geotextilie vykazuje mimořádnou vysokou pevnost v tahu (až 90kN/m) a nízké protažení i při vysokém zatížení. Tkaná PP geotextilie má filtrační, separační a výztužnou funkci. Vyrábí se standardně v šířce 5,3m.